بیماری بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش

  نام لاتین earwax blockage

  بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش عبارت است از توليد بيش از اندازه موم گوش (سرومن )، كه باعث بسته شدن مجراي خارجي گوش شود. موم گوش توسط غده هاي موجود در مجراي گوش توليد مي شود و نقش محافظت از مجراي خارجي گوش را بر عهده دارد. مجراي خارج گوش از پرده گوش به محيط بيرون از گوش كشيده شده است . ميزان توليد موم در افراد مختلف متفاوت است . در بعضي از افراد، موم آنقدر كم توليد مي شود كه هيچگاه به طور محسوس در گوش جمع نمي شود. اما در بعضي از افراد، توليد موم آنقدر زياد است كه هر چند ماه مجراي گوش را كاملاً مسدود مي كند.

  علائم شایع بیماری بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش چیست؟  كاهش شنوايي گوش درد احساس گرفتگي و بسته شدن گوش وزوز گوش

  علت بیماری بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش چیست؟  توليد بيش از اندازه موم توسط غده هاي موجود در مجراي خارجي گوش

  عوامل افزایش دهنده بیماری بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش چیست؟ مصرف مزمن استروييدها (خوراكي يا استنشاق )

  چگونه متوجه شویم به بیماری بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  كاهش شنوايي گوش درد احساس گرفتگي و بسته شدن گوش وزوز گوش

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  از بودن در جاهايي كه گرد و غبار هوا زياد است يا خرابه ها خودداري كنيد. بودن در اين نوع مكان ها باعث توليد بيش از اندازه موم گوش مي شود. اگر مجبور هستيد در مكان هاي پر گرد و غبار حضور داشته باشيد، از گوش پنبه استفاده كنيد. ريختن ماهانه ۲-۱ قطره گليسيرين در گوش ممكن است موم را نرم كرده ، از بروز مجدد انسداد جلوگيري كند.

  عواقب و عوارض :  از بودن در جاهايي كه گرد و غبار هوا زياد است يا خرابه ها خودداري كنيد. بودن در اين نوع مكان ها باعث توليد بيش از اندازه موم گوش مي شود. اگر مجبور هستيد در مكان هاي پر گرد و غبار حضور داشته باشيد، از گوش پنبه استفاده كنيد. ريختن ماهانه ۲-۱ قطره گليسيرين در گوش ممكن است موم را نرم كرده ، از بروز مجدد انسداد جلوگيري كند.. عفونت گوش آسيب به پرده گوش

  توصیه های درمانی:  . براي درآوردن موم درمنزل : قطره گوش مخصوص نرم كردن موم تهيه كنيد. طور دراز بكشيد كه گوش بسته شده به سمت سقف باشد. بالاي گوش را با ملايمت به بالا و عقب بكشيد. قطره را طبق راهنما در گوش بريزيد. بگذاريد قطره ها ۲۰ دقيقه در گوش باقي بمانند. حتي المقدور در حالت درازكش بمانيد. در آخر مقداري پنبه در گوش خود بگذاريد. بنشينيد و مقداري به سمت گوش بسته شده خم شويد. از سرنگ براي وارد كردن آب گرم ، با محلول آب گرم و آب اكسيژنه به نسبت يك به يك ، به درون گوش استفاده كنيد. اين كار بايد با ملايمت انجام شود. شستشوي گوش را تا زماني كه احساس كنيد گوش پاك شده است ادامه دهيد. اگر گوش پاك نشد، به پزشك خود مراجعه كنيد تا موم را با گيره ، فورسپس ، يا با مكش درآورد. تلاش نكنيد موم را با يك تكه چوب يا گوش پاك كن درآوريد. با اين كار ممكن است پرده گوش پاره شود يا مجراي گوش عفونت كند. توجه داشته باشيد كه اگر پرده گوش پاره شده است ، هيچ تلاشي براي درآوردن موم نكنيد و به پزشك مراجعه كنيد.

  داروها:  براي درد خفيف مي توان از استامينوفن استفاده كرد.

  توصیه های پس از درمان:  محدوديتي براي آن وجود ندارد.

  رژیم غذایی:  رژيم غذايي خاصي توصيه نمي شود.

  مراجعه به پزشک:  اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش را داريد به طوري كه علي رغم اجراي روش مشروح در قسمت درمان ، باز نشود. اگر بسته شدن گوش در يك كودك زير ۱۴ سال رخ دهد. اگر همراه بسته شدن گوش تب و گوش درد وجود داشته باشد. در اين حالت ، گوش را شستشو ندهيد.

 

ارسال دیدگاه

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر