بیماری تيفوس كنه اي

  نام لاتین tick typhus

  تيفوس کنه اي يك بيماري حاد تبدار ناشي از يك باکتري منتقله از كنه هاي آلوده است . اين بيماري داراي سرايت فردبه فرد نيست . اين عفونت ممكن است پوست ، دستگاه عصبي مركزي ، لوله گوارش و عضلات را درگير سازد. در همه سنين ديده مي شود ولي در كودكان و بزرگسالان جوان شايعتر است .

  علائم شایع بیماری تيفوس كنه اي چیست؟  علايم زير ۵-۲ روز پس از گزش كنه بروز مي كند: تب (اغلب تب بالا) همراه لرز بثورات پوستي قرمز كه از دست و پا شروع شده و به مچ دست و پا، ساق ، تنه و شكم گسترش مي يابند سردرد درد عضلاني و ضعف ؛ سفتي پشت تهوع و استفراغ گيجي ؛ اغما

  علت بیماری تيفوس كنه اي چیست؟  باكتري ريكتزيا كه در بدن كنه زندگي مي كند. انسان از طريق گزش كنه معمولاً در فصل بهار يا تابستان مبتلا مي شود.

  عوامل افزایش دهنده بیماری تيفوس كنه اي چیست؟ فعاليت در محيط باز در مناطق آلوده به كن تماس با سگ ها

  چگونه متوجه شویم به بیماری تيفوس كنه اي مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  علايم زير ۵-۲ روز پس از گزش كنه بروز مي كند: تب (اغلب تب بالا) همراه لرز بثورات پوستي قرمز كه از دست و پا شروع شده و به مچ دست و پا، ساق ، تنه و شكم گسترش مي يابند سردرد درد عضلاني و ضعف ؛ سفتي پشت تهوع و استفراغ گيجي ؛ اغما

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  استفاده از لباس هاي محافظ در مناطق آلوده به كنه و استفاده از تركيبات دوركننده حشرات در طي فعاليت در محيط باز به طور مكرر پوست را مورد معاينه قرار دهيد تا اگر كنه اي به پوست شما چسبيده باشد آن را از خود دور كنيد. در طي برداشتن كنه ها از پوست آنها را له نكنيد زيرا كنه بايد به طور كامل و سالم برداشته شود. يك سيگار روشن را نزديك كنه بگيريد يا مقداري بنزين ، نفت چراغ يا نفت معمولي روي كنه بريزيد و سپس كنه را با موچين از پوست برداريد.

  عواقب و عوارض :  استفاده از لباس هاي محافظ در مناطق آلوده به كنه و استفاده از تركيبات دوركننده حشرات در طي فعاليت در محيط باز به طور مكرر پوست را مورد معاينه قرار دهيد تا اگر كنه اي به پوست شما چسبيده باشد آن را از خود دور كنيد. در طي برداشتن كنه ها از پوست آنها را له نكنيد زيرا كنه بايد به طور كامل و سالم برداشته شود. يك سيگار روشن را نزديك كنه بگيريد يا مقداري بنزين ، نفت چراغ يا نفت معمولي روي كنه بريزيد و سپس كنه را با موچين از پوست برداريد.. عفونت مغزي تشنج نارسايي كليه هپاتيت تيفوس كنه اي در صورت عدم درمان اغلب كشنده است (در اثر پنوموني يا نارسايي قلب )

  توصیه های درمانی:  . بررسي هاي تشخيصي ممكن است شامل آزمايش هايي نظير شمارش سلول هاي خون و آزمون هاي سرم شناسي (بررسي سرم، مايع خون بدون سلول هاي آن) و نمونه برداري پوست باشد. سابقه گزش كنه يا مسافرت به مناطق آلوده به كنه به تأييد تشخيص كمك مي كند. بيماران داراي بيماري خفيف ممكن است در منزل تحت مراقبت قرار گيرند؛ عفونت هاي شديدتر نيازمند بستري در بيمارستان است (ممكن است حمايت تنفسي با دستگاه تهويه مكانيكي ، تزريق خون ، تحت نظر گرفتن دقيق از نظر عوارض بيماري نظير نارسايي كليه لازم گردد). رعايت بهداشت دهاني مناسب مهم است .

  داروها:  آنتي بيوتيك هايي نظير تتراسيكلين ، دوكسي سيكلين يا كلرامفنيكل .

  توصیه های پس از درمان:  تا برطرف شدن تب و ساير علايم در بستر استراحت نماييد.

  رژیم غذایی:  رژيم خاصي نياز نيست . بيمار خيلي بدحال ممكن است نيازمند تغذيه وريدي باشد. در ساير بيماران رژيم غذايي به صورت وعده هاي متعدد كم حجم ممكن است لازم باشد.

  مراجعه به پزشک:  اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان داراي علايم تيفوس كنه اي باشيد. اگر دچار علايم جديد و غيرقابل توجيه شده ايد . داروهاي تجويزي ممكن است با عوارض جانبي همراه باشند.

ارسال دیدگاه

کرکره برقی  جک پارکینگی  کرکره اتوماتیک

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر
lyrics