بیماری فلج بِل

  نام لاتین bell’s palsy

  فلج بِل عبارت است از فلج يا ضعف در يك طرف صورت . اين فلج به احترام پزشكي كه براي اولين بار آن را كشف و توصيف كرده نام گذاري شده است . شروع آن ممكن است ناگهاني باشد يا اينكه پس از چندين روز اتفاق بيافتد. در اكثريت بيماران ، پيش از بروز آن يك مشكلي وجود داشته است ، مثلاً استرس ، خستگي ، سرماخوردگي ، يا خشكي گردن يا شانه در طرفي كه فلج صورت قرار است اتفاق بيافتد. در اين فلج ، عصب هفتم جمجمه اي و آن دسته از عضلات صورت كه توسط آن عصب دهي مي شوند دچار مشكل شده اند.

  علائم شایع بیماری فلج بِل چیست؟  فلج ناگهاني در يك طرف صورت ، از جمله فلج عضلات پلك درد در پشت گوش در طرف مبتلا از بين رفتن خطوط طبيعي و بي حالت شدن يك طرف صورت هماهنگ نبودن دوطرف صورت به هنگام خنده يا اخم كردن سرازير شدن آب دهان تغيير در حس چشايي ، و ترشح بزاق يا اشك (گاهي )

  علت بیماری فلج بِل چیست؟  ناشناخته است . فلج احتمالاً در اثر تورم عصب هفتم به وجود مي آيد. تورم عصب هفتم نيز ممكن است به علت يك ويروس ، بيماري خود ايمني ، يا كاهش جريان و فشارخون در عصب هفتم به هنگام عبور آن از ميان استخوان گيجگاهي (يكي از استخوان هاي جمجمه ) باشد.

  عوامل افزایش دهنده بیماری فلج بِل چیست؟ قرار گرفتن در معرض سرما

  چگونه متوجه شویم به بیماری فلج بِل مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  فلج ناگهاني در يك طرف صورت ، از جمله فلج عضلات پلك درد در پشت گوش در طرف مبتلا از بين رفتن خطوط طبيعي و بي حالت شدن يك طرف صورت هماهنگ نبودن دوطرف صورت به هنگام خنده يا اخم كردن سرازير شدن آب دهان تغيير در حس چشايي ، و ترشح بزاق يا اشك (گاهي )

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  در حال حاضر نمي توان از آن جلوگيري كرد.

  عواقب و عوارض :  در حال حاضر نمي توان از آن جلوگيري كرد.. تحريك و اذيت شدن چشم يا حتي صدمه به چشم ، زيرا چشم به خوبي بسته نمي شود و در معرض گرد و غبار و آلودگي قرار مي گيرد. اگر به نحوي از چشم محافظت به عمل نيايد، امكان دارد روي قرينه زخم ايجاد شود. خرابي دندان و بيماري لثه به علت كاهش ترشح بزاق و مشكل در جويدن مشكلات رواني و از دست دان عزت نفس

  توصیه های درمانی:  . – امكان دارد گاهي سي تي اسكن يا ام.آر.آي ، و آزمايشات جهت رد ساير علل وارد آمدن فشار به عصب هفتم (عصب صورتي ) توصيه شوند. – امكان دارد آزمايشات الكتريكي (الكتروميوگرافي ) روي عصب هفتم انجام شوند تا ميزان آسيب به عصب مشخص گردد. –

  داروها:  قطره چشمي متيل سلولز براي سلامت و حفاظت چشمي كه مرتباً در معرض محيط اطراف است . مصرف كوتاه مدت داروهاي كورتيزوني معمولاً براي كاهش تورم و التهاب عصب مبتلا مفيد است .

  توصیه های پس از درمان:  فعاليت هاي عادي خود را ادامه دهيد. استراحت كمكي به بهبود فلج بل نمي كند.

  رژیم غذایی:  اغلب بايد رژيم سبكي مدنظر قرار گيرد.

  مراجعه به پزشک:  اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم فلج بل را داريد. – اگر چشم شما علي رغم درمان ، قرمز مي شود، يا اينكه احساس ناراحتي در آن مي كنيد. – اگر شما قادر نيستيد جلوي ريزش براق دهان خود را بگيريد. – اگر درد شديدتر شده باشد. – در صورتي كه تب نيز به علايم اضافه شود.

ارسال دیدگاه

کرکره برقی  جک پارکینگی  کرکره اتوماتیک

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر
lyrics