بیماری كلوييد

  نام لاتین Keloids

  كلوييد عبارت است از رشد زياده از حد بافت فيبروژن (جوشگاهي ) در روي پوست . اين ضايعات ممكن است در هر نقطه اي از پوست ظاهر شوند، اما بيشتر روي پوست جناغ سينه ، قسمت بالاي كمر و شانه ها به وجود مي آيند. آنها معمولاً از يك ناحيه صدمه ديده (مثلاً به دنبال سوختگي يا آكنه شديد) سر بر مي آورند، اما گاهي هم ممكن است از يك خراش بسيار كوچك منشاء بگيرند. كلوييد در افرادي كه پوست تيره دارند شايعتر است .

  علائم شایع بیماری كلوييد چیست؟  جوشگاه سفت و برآمده كه مقداري به رنگ صورتي مي زند. اين جوشگاه ممكن است خارش يا درد داشته باشد و به لمس نيز حساس باشد. جوشگاه ممكن است همينطور به رشد خود ادامه داده و در طي زمان تبديل به برآمدگي پنجه مانند شود.

  علت بیماری كلوييد چیست؟  كلوييدها به علت نقص در روند التيام آسيب رخ مي دهد به نحوي كه كلاژن به طور مداوم در ناحيه التيام ساخته مي شود و اين روند متوقف نمي شود.

  عوامل افزایش دهنده بیماری كلوييد چیست؟ سابقه خانوادگي اين اختلال پوست تيره وجود زخم عمل جراحي آكنه آسيب ناشي از سوختگي سوراخ كردن گوش واكسيناسيون گزيدگي حشرات فوليكوليت ريش (التهاب پياز مو در ناحيه ريش )

  چگونه متوجه شویم به بیماری كلوييد مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  جوشگاه سفت و برآمده كه مقداري به رنگ صورتي مي زند. اين جوشگاه ممكن است خارش يا درد داشته باشد و به لمس نيز حساس باشد. جوشگاه ممكن است همينطور به رشد خود ادامه داده و در طي زمان تبديل به برآمدگي پنجه مانند شود.

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  اجتناب از وارد آمدن آسيب به پوست پانسمان فشاري در بيماران پرخطري (از نظر بروز كلوييد) كه دچار سوختگي شده اند. درمورد بيماراني كه استعداد تشكيل كلوييد دارند، بايد حتي الامكان از جراحي غير اورژانس صرف نظر شود. اگر انجام عمل جراحي ضروري باشد، بايد از اقدامات احتياطي خاصي اتخاذ شوند.

  عواقب و عوارض :  اجتناب از وارد آمدن آسيب به پوست پانسمان فشاري در بيماران پرخطري (از نظر بروز كلوييد) كه دچار سوختگي شده اند. درمورد بيماراني كه استعداد تشكيل كلوييد دارند، بايد حتي الامكان از جراحي غير اورژانس صرف نظر شود. اگر انجام عمل جراحي ضروري باشد، بايد از اقدامات احتياطي خاصي اتخاذ شوند.. عود كلوييد، علي رغم درمان كافي

  توصیه های درمانی:  . در بعضي از بيماران تزريق داخل ضايعه انجام مي گيرد (ممكن است با درآوردن بافت زايد با جراحي ، همراه باشد). هم اكنون تحقيقاتي در رابطه با داروهاي تزريقي ، خوراكي و موضعي مختلف و ليزرهاي مختلف در حال انجام هستند.

  داروها:  تزريق داروهاي كورتوني مستقيماً به داخل كلوييد. اين تزريقات ممكن است هر ۴-۳ هفته تكرار شوند تا ضايعه به ميزان موردنظر مسطح و نرم شود.

  توصیه های پس از درمان:  محدوديتي براي آن وجود ندارد.

  رژیم غذایی:  رژيم خاصي توصيه نمي شود.

  مراجعه به پزشک:  اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم كلوييد را داريد.

ارسال دیدگاه

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر