بیماری كورك

  نام لاتین boils

  كورك عبارت است از يك عفونت باكتريايي دردناك و عمقي پياز مو. كورك اصولاً شايع و تا حدي مسري است . امكان دارد در هر نقطه اي از پوست ظاهر شود، اما اغلب بر روي گردن ، صورت ، باسن و پستان ها پديد مي آيد. كفگيرك عبارت است از تجمع تعدادي كورك كه در اثر گسترش عفونت از راه مجراهاي كوچك زير پوست رخ مي دهد.

  علائم شایع بیماری كورك چیست؟  يك جوش بزرگ و برجسته گنبدي شكل كه دردناك ، حساس به لمس ، و قرمز است و روي سطح آن چرك وجود دارد. امكان دارد كورك به طور ناگهاني ظاهر شود و در عرض ۲۴ ساعت برسد. كورك معمولاً بين ۵/۱-۱ تا ۳ سانتيمتر قطر دارد؛ گاهي ممكن است بزرگتر هم باشد. تب (نادر است ) تورم نزديك ترين گره هاي لنفاوي

  علت بیماری كورك چیست؟  عفونتي كه از پياز مو آغاز مي شود و به لايه هاي عمقي تر پوست گسترش مي يابد. اين عفونت معمولاً ناشي از باكتري استافيلوكك است .

  عوامل افزایش دهنده بیماری كورك چیست؟ تغذيه نامناسب وجود يك بيماري كه مقاومت بدن را كاهش داده باشد. ديابت شيرين (مرض قند) مصرف داروهاي سركوبگر ايمني

  چگونه متوجه شویم به بیماری كورك مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  يك جوش بزرگ و برجسته گنبدي شكل كه دردناك ، حساس به لمس ، و قرمز است و روي سطح آن چرك وجود دارد. امكان دارد كورك به طور ناگهاني ظاهر شود و در عرض ۲۴ ساعت برسد. كورك معمولاً بين ۵/۱-۱ تا ۳ سانتيمتر قطر دارد؛ گاهي ممكن است بزرگتر هم باشد. تب (نادر است ) تورم نزديك ترين گره هاي لنفاوي

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  پوست خود را تميز نگاه داريد. اگر فردي در خانواده تان كورك دارد، به هيچ عنوان از حوله يا لباس مشترك استفاده نكنيد. اگر دچار يك بيماري مزمن (مثل ديابت ) هستيد، دستورات درماني مربوطه را دقيقاً رعايت نماييد.

  عواقب و عوارض :  پوست خود را تميز نگاه داريد. اگر فردي در خانواده تان كورك دارد، به هيچ عنوان از حوله يا لباس مشترك استفاده نكنيد. اگر دچار يك بيماري مزمن (مثل ديابت ) هستيد، دستورات درماني مربوطه را دقيقاً رعايت نماييد.. امكان دارد عفونت وارد خون شود و به ساير نقاط بدن گسترش يابد. به وجود آمدن جوشگاه در ناحيه عود كورك خانواده نيز شايد نياز به درمان داشته باشند.

  توصیه های درمانی:  . تشخيص معمولاً با پديدار شدن تورم قرمز و ملتهب آشكار است . البته امكان دارد از مواد موجود در كورك نمونه گرفته شده و در آزمايشگاه بررسي شود. هيچگاه كورك را نتركانيد زيرا ممكن است باعث گسترش باكتري ها شود. با دوش گرفتن به جاي خوابيدن در وان پر از آب مي توان احتمال گسترش عفونت را كاهش داد. درد را با كمك يك پارچه يا حوله آب گرم تخفيف دهيد. اين كار را ۴-۳ بار در روز هر بار ۲۰ دقيقه انجام دهيد. پس از تماس با كورك ، دستان خود را به دقت بشوييد. براي پيشگيري از گسترش كورك ، حوله تميز را فقط يك بار مورد استفاده قرار دهيد، يا اينكه از حوله كاغذي يك بار مصرف استفاده كنيد و آن را دور بريزيد. پزشك ممكن است يك شكاف ايجاد كند و كورك را تخليه كند.

  داروها:  اگر عفونت شديد باشد، امكان دارد آنتي بيوتيك تجويز شود. كرم ها يا پمادهاي آنتي بيوتيكي مؤثر نيستند.

  توصیه های پس از درمان:  فعاليت خود را تا بهبود كورك كاهش دهيد. سعي كنيد تعريق كمتري داشته باشيد و تا زماني كه ضايعات وجود دارند از ورزش هاي تماسي (مثل كشتي ) خودداري كنيد.

  رژیم غذایی:  هيچ رژيم خاصي توصيه نمي شود.

  مراجعه به پزشک:  اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان كورك داريد. اگر يكي از مشكلات زير هنگام درمان رخ دهد: ـ علي رغم درمان ، علايم در عرض ۶-۳ روز رو به بهبودي نروند. ـ تب ـ ساير اعضاي خانواده نيز مبتلا به كورك شوند. – اگر دچار علايم جديد وغيرقابل كنترل شده ايد. داروهاي مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبي به همراه داشته باشند.

ارسال دیدگاه

کرکره برقی  جک پارکینگی  کرکره اتوماتیک

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر
lyrics