بیماری ژياردياز

  نام لاتین giardiasis

  ژياردياز عبارت است از يك نوع عفونت روده اي كه به علت يك نوع انگل كه در آب آلوده وجود دارد ايجاد مي شود. اين عفونت در بين كودكاني كه به مهد كودك يا آمادگي مي روند رو به افزايش است .

  علائم شایع بیماری ژياردياز چیست؟  غالباً علامتي وجود ندارد اسهال و دل پيچه ناگهاني . بعضي از بيماران تنها اسهال و سوءهاضمه خفيف دارند. اجابت مزاج شل ، حجيم ، و بدبو تب خفيف به طور ناشايع كاهش وزن گاهي تا هفته ها و ماه ها علايم ادامه دارند.

  علت بیماری ژياردياز چیست؟  آلودگي با يك انگل ميكروسكپي به نام ژيارديا لامبليا . انگل ژيارديا از راه آب و گاهي غذا به روده كوچك وارد مي شود و در آنجا تكثير مي يابد. يك تا سه هفته بعد، التهاب در روده كوچك رخ مي دهد كه منجر به اسهال مي شود.

  عوامل افزایش دهنده بیماری ژياردياز چیست؟ محيط زندگي شلوغ و غيربهداشتي ، خصوصاً آب آشاميدني پايين تر از حد استاندارد و زير ساخت ها و سيستم نامناسب بهداشتي نوشيدن آب نهر به هنگام پيك نيك سابقه عمل جراحي معده . اسيد معده تا حدي در برابر اين عفونت حفاظت ايجاد مي كند و با عمل جراحي معده اين سد حفاظتي برداشته مي شود. مهدكودك ها و آمادگي ها

  چگونه متوجه شویم به بیماری ژياردياز مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  غالباً علامتي وجود ندارد اسهال و دل پيچه ناگهاني . بعضي از بيماران تنها اسهال و سوءهاضمه خفيف دارند. اجابت مزاج شل ، حجيم ، و بدبو تب خفيف به طور ناشايع كاهش وزن گاهي تا هفته ها و ماه ها علايم ادامه دارند.

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  آبي را كه از سالم بودن آن اطمينان نداريد بجوشانيد يا به آن مواد ضد عفوني كننده اضافه كنيد. از خوردن غذاي پخته نشده اي كه ممكن است در آب آلوده شسته شده باشد خودداري كنيد. دستان خود را مرتب بشوييد، خصوصاً قبل از غذاخوردن ، تا احتمال سرايت عفونت از ديگران به شما كمتر شود. كودكان را تا زمان برطرف شدن عفونت از ديگران جدا كنيد.

  عواقب و عوارض :  آبي را كه از سالم بودن آن اطمينان نداريد بجوشانيد يا به آن مواد ضد عفوني كننده اضافه كنيد. از خوردن غذاي پخته نشده اي كه ممكن است در آب آلوده شسته شده باشد خودداري كنيد. دستان خود را مرتب بشوييد، خصوصاً قبل از غذاخوردن ، تا احتمال سرايت عفونت از ديگران به شما كمتر شود. كودكان را تا زمان برطرف شدن عفونت از ديگران جدا كنيد.. سوءجذب و كاهش وزن كم آبي بدن

  توصیه های درمانی:  . آزمايش مدفوع براي پيداكردن انگل ها. اگر آزمايش هاي اوليه منفي بودند، شايد لازم باشد تكرار شوند. شايد به زودي آزمايش پيدا كردن پادتن عليه اين انگل در دسترس قرار گيرد. ژياردياز به خوبي با دارو درمان مي شود و درمان معمولاً در منزل انجام مي گيرد. در مورد بيماراني كه اسهال شديد دارند ممكن است بستري كردن ضرورت يابد تا مايعات از دست رفته جبران شوند. پيشگيري بهترين درمان است . وقتي كه آب آشاميدني مناسب در دسترس نيست . در مورد نوشيدن آب احتياط به خرج دهيد و نكات بهداشتي را رعايت كنيد. اگر دچار اسهال هستيد يا با كساني كه اسهال دارند تماس داريد، بهداشت شخصي را رعايت كنيد.

  داروها:  سرخود دارو مصرف نكنيد زيرا ممكن است علايم را مخفي و كار پزشك را دشوار كنند. پس از تشخيص ، داروهاي ضدانگل مثل كيناكرين يا مترونيدازول تجويز خواهند شد. در صورت مصرف الكل به هنگام درمان با مترونيدازول ، دل پيچه و تهوع به وجود مي آيد، بنابراين الكل ننوشيد. به دليل اينكه آزمايش مدفوع غالباً به طور كاذب منفي است ، امكان دارد بر مبناي شرح حال و معاينه باليني و نيز قضاوت پزشك تحت درمان قرار بگيريد.

  توصیه های پس از درمان:  محدوديتي براي آن وجود ندارد.

  رژیم غذایی:  مايعات به مقدار كافي بنوشيد (روزانه حداقل ۸ ليوان آب يا نوشيدني هاي ديگر).

  مراجعه به پزشک:  اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم ژياردياز را داريد. اگر دچار علايم جديد و غيرقابل توجيه شده ايد . داروها مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبي به همراه داشته باشند.

ارسال دیدگاه

کرکره برقی  جک پارکینگی  کرکره اتوماتیک

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر
lyrics