بیماری گرانولوم چركي

  نام لاتین granuloma pyogenic

  گرانولوم چركي عبارت است از ضايعات پوستي متشكل از رگ هاي خوني كوچك . اين ضايعات مسري يا سرطاني نيستند. پوست هر كجاي بدن مي تواند درگير شود. اما اين ضايعات عمدتاً روي صورت و شانه ظاهر مي شوند. اين بيماري غالباً در كودكان ۱۵-۵ ساله ، هم پسر و هم دختر، و نيز زنان حامله رخ مي دهد.

  علائم شایع بیماری گرانولوم چركي چیست؟  جوش هاي كوچك با خصوصيات زير: اين جوش ها ابتدا به اندازه سر سوزن هستند، اما در عرض چندين هفته بزرگ شده و به حداكثر اندازه خود مي رسند (۲۰-۲ ميلي متر). اين جوش ها به رنگ قرمز روشن ، قهوه اي يا آبي ـ مشكي هستند. وقتي كه آسيبي به جوش ها وارد شود به راحتي خونريزي مي كنند. فرد در جوش ها احساس ناراحتي يا خارش ندارد.

  علت بیماری گرانولوم چركي چیست؟  ناشناخته است . واژه «چركي » به مفهوم وجود عفونت است ، اما اين ضايعات ، به اشتباه اين گونه نامگذاري شده اند و عفونتي وجود ندارد. به دليل اين كه اين ضايعات غالباً در اواخر دوران كودكي يا به هنگام حاملگي رخ مي دهند، امكان دارد تغييرات هورموني يك عامل مهم در به وجود آمدن آنها باشد.

  عوامل افزایش دهنده بیماری گرانولوم چركي چیست؟ حاملگي وارد آمدن آسيب (گاهي ضايعات در محل آسيب به وجود مي آيند).

  چگونه متوجه شویم به بیماری گرانولوم چركي مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  جوش هاي كوچك با خصوصيات زير: اين جوش ها ابتدا به اندازه سر سوزن هستند، اما در عرض چندين هفته بزرگ شده و به حداكثر اندازه خود مي رسند (۲۰-۲ ميلي متر). اين جوش ها به رنگ قرمز روشن ، قهوه اي يا آبي ـ مشكي هستند. وقتي كه آسيبي به جوش ها وارد شود به راحتي خونريزي مي كنند. فرد در جوش ها احساس ناراحتي يا خارش ندارد.

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  در حال حاضر نمي توان از آن پيشگيري به عمل آورد. به دليل اين كه گرانولوم چركي شبيه ملانوم (يك نوع سرطان پوست ) است ، بايد به دقت بررسي و تشخيص قطعي داده شود.

  عواقب و عوارض :  در حال حاضر نمي توان از آن پيشگيري به عمل آورد. به دليل اين كه گرانولوم چركي شبيه ملانوم (يك نوع سرطان پوست ) است ، بايد به دقت بررسي و تشخيص قطعي داده شود.. انتظار نمي رود عارضه اي به وجود آيد.

  توصیه های درمانی:  . تشخيص به كمك نمونه برداري از پوست و بررسي پاتولوژي انجام مي گيرد. ضايعات پوستي را مي توان به كمك جراحي ، انعقاد الكتريكي ، يا به كار بردن سرما درمان نمود. پس از جراحي : روزانه دوبار روي محل جراحي الكل بماليد. طي روز روي زخم را با باند بپوشانيد. به هنگام شب روي آن را باز بگذاريد. زخم را طبق معمول بشوييد. پس از حمام گرفتن يا شنا كردن ، روي زخم را به ملايمت و به طور كامل خشك كنيد.

  داروها:  براي رفع درد خفيف مي توان از داروهايي مثل استامينوفن يا آسپيرين استفاده كرد. اگر دلمه روي زخم ناحيه عمل شكاف بردارد يا از آن مايع تراوش شود، روزانه چندين بار روي آن پماد آنتي بيوتيك بماليد.

  توصیه های پس از درمان:  محدوديتي براي آن وجود ندارد، تنها بايد سعي شود به هنگام بهبود ضايعه آسيبي به آن وارد نيايد.

  رژیم غذایی:  رژيم خاصي توصيه نمي شود.

  مراجعه به پزشک:  اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم گرانولوم چركي را داريد. اگر زخم ناحيه عمل خونريزي كند و نتوان با وارد آوردن فشار روي آن به مدت ۱۰ دقيقه ، خونريزي را بند آورد. اگر علايم عفونت در زخم ظاهر شوند، مثلاً قرمزي ، تورم ، درد، يا افزايش حساسيت به لمس

 

ارسال دیدگاه

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر