تبلیغات پزشکان

تبلیغات شما با تعرفه مناسب

کلیک کنید

سامانه اطلاعات پزشکان تهران
مراکز ترک اعتیاد

آمارگیر سایت
مصرف قلیان و آلوده شدن خون فرد به بنزن
برخلاف نظر عده ای که می گویند قلیان به دلیل عبور دودش از آب مواد سمی آن گرفته می شود محققان جدیدا به این نتیجه رسیدن که قلیان می تواند موجب سرطان خون نیز شود، به گزارش پزشک آدرس عده‌ای به اشتباه قلیان را گزینه‌ای بی‌خطرتر برای دود کردن توتون می‌پندارند، اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که دود قلیان حاوی ماده سمی بنزن است.

مصرف قلیان و آلوده شدن خون فرد به بنزن


این پژوهشگران که نتیجه بررسی خودشان را در ژورنال «اپیدمیولوژی، شاخص‌ها و شاخص‌های زیستی سرطان» منتشر کرده‌اند، می‌گویند پژوهش‌های پیشین بنزن را با افزایش خطر سرطان خون ارتباط داده‌اند.

سرپرست این پژوهش نادا کاسم، معاون ریاست مرکز اپیدمیولوژی رفتاری و بهداشت اجتماعی در دانشگاه ایالت سن‌دیه‌گو گفت: «بر خلاف باور عمومی کشیدن قلیان جایگزین بی‌خطری برای سایر اشکال دود کردن توتون نیست.»

این پژوهشگران میزان‌های ۵- فنیل‌مرکاپتوریک اسید (SMPA) - یک متابولیت بنزن را در ادرار ۱۰۵ نفری که قلیان می‌کشیدند و ۱۰۳ فرد غیرسیگاری که در معرض دود قلیان محیطی بودند، اندازه گرفتند.

پس از یک وعده قلیان‌ کشیدن در یک کافه قلیان‌کشی، سطوح SPMA در افرادی که قلیان می‌کشیدند به چهار برابر حد معمول رسید و در افرادی که قلیان نمی‌کشیدند، اما در کنار افرادی قلیان‌کش حضور داشتند، این میزان تا ۶/۲ برابر حد معمول بالا رفت. پس از کشیدن قلیان در یک اتاق خصوصی سطوح SMPA در افراد قلیان‌کش به دوبرابر حد معمول رسید، اما در میان غیرسیگاری‌ها در حد معمول باقی ماند.

کاسم توضیح داد: « برای ایجاد دود توتون در قلیان از آتش زغال استفاده می‌شود؛ بنابراین افرادی که قلیان می‌کشند، و دیگرانی که در کنار آنها حضور دارند، علاوه بر مواد سمی و سرطان‌زایی که در توتون وجود دارد، مقادیر زیادی از مواد سمی و سرطان‌زای تولید شده از احتراق زغال را هم استنشاق می‌کنند.»

کاسم می‌گوید از آنجایی که میزان بی‌‌خطری برای قرار گرفتن در معرض بنزن وجود ندارد، «با توجه به یافته‌های ما انجام مداخلاتی برای کاهش یا پیشگیری از قلیان‌کشی، وضع مقرراتی برای محدود کردن قرارگیری در معرض مواد سمی ناشی از کشیدن قلیان از جمله بنزن و وارد کردن قلیان کشیدن به شمول «قانون هوای پاک در محیط دربسته» آمریکا ضروری است.»

کلمات کليدي : مضرات مصرف قلیان عوارض مصرف قلیان مزایای مصرف قلیان چرای قلیان مضر است

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 4 آذر ماه ، 1393 توسط admin  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 پرفسور دکتر کامران عدلی  [يكشنبه، 28 خرداد ماه ، 1396]
 دکتر مهرداد محمدپور  [يكشنبه، 28 خرداد ماه ، 1396]
 دکتر شهاب الدین بهرامی  [شنبه، 27 خرداد ماه ، 1396]
 دکتر نرجس سروش-  [شنبه، 27 خرداد ماه ، 1396]
 فوق تخصص های غدد،رشد و متابولیسم کودکان  [پنجشنبه، 25 خرداد ماه ، 1396]
 نکات مهم و جالب مسواک زدن  [سه شنبه، 4 آذر ماه ، 1393]
 خواص درمانی گیاه آویشن  [سه شنبه، 4 آذر ماه ، 1393]
 راه های تقویت استخوان ها  [دوشنبه، 3 آذر ماه ، 1393]
 خواص درمانی پونه  [دوشنبه، 3 آذر ماه ، 1393]
 کمبود این ویتامین باعث کوتاه شدن عمر می شود  [يكشنبه، 2 آذر ماه ، 1393]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : jey08gik
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب