تبلیغات پزشکان

تبلیغات شما با تعرفه مناسب

کلیک کنید

سامانه اطلاعات پزشکان تهران
مراکز ترک اعتیاد

آمارگیر سایت
فلفل سبز و خواص آن - پزشک آدرس
فلفل سبز

من بى برى یا فلفل سبز هستم . اسم من فلفل سبز یا بهتر بگویم پلپل سبز است . به من بى برى - بى بر، و بوبر هم گفته اند. عده اى به غلط به من فلفل هندى گویند در صورتى كه نه تنها زادگاه اولین من آمریكا است ، بلكه مخصوص مناطق معتدله بوده و در هندوستان و مناطق گرمسیر و استوایى به عمل نمى آیم . در آمریكا بیش از سى نوع من كاشته مى شود، ولى تاكنون سه چهار نوع آن بیشتر به ایران نیامده است . میوه من وقتى برسد قرمز مى شود و به همین جهت استكه به من فلفل قرمز و اعراب فلفل احمر مى گویند. سرخى رخسار من همانند جوهر زردك است و در بدن تبدیل به ویتامین ((آ)) مى شود. من داراى ویتامین هاى ((ب ))، ((آ)) و ((ب 2)) هستم و مقدار زیادى ویتامین ((ث )) دارم و مقدار این ویتامین در من بقدرى زیاد است كه عده اى از كارخانجات داروسازى آنرا از میوه ى من استخراج مى كنند - علاوه بر ویتامین هاى فوق الذكر در من داراى مقدارى ویتامین ((پ )) بوده و حافظ جوانى مى باشم ، مشروط بر این كه در خوردن میوه تند من زیاده روى نشود. میوه من داراى یك ماده رنگین - یك ماده عامله - مقدارى مواد سفیده اى و مقدارى مواد قندى مى باشد. در دانه هاى ریز من مواد سفیده اى و مواد روغنى وجود دارد. در بعضى از انواع من كه تندى كمترى دارند، مقدارى ترشى از نوع جوهر لیمو و ترشى سیب دیده مى شود. من همانند فلفل سیاه و دار فلفل به هضم غذا كمك مى كنم و باد شكن مى باشم . پیران و اشخاصى كه مزاجى سرد دارند باید از میوه من زیاد میل نمایند تا غذایشان سبك و لطیف گردد و از تولید فضولات سنگین و سفت جلوگیرى نماید.
وقت پیرى بر مذاق تند نتوان زیستن


كى تواند داشت بى فلفل كسى كافور را

 

پیران با خوردن من رنگ چهره ى خود را سرخ مى كنند و معده ى خود را گرم كرده و آروغ ترش را از بین مى برند. جوانان نیز بد نیست مرا همراه با غذاهاى سنگین بخورند تا با جوهرى كه در بر دارم آنها را نرم و هضمشان را معتدل نمایم . جوهر تند من محرك جلد است . ترشح بزاق را زیاد مى كند و تسكین دهنده ى بواسیرهاى دردناك و ملتهب است . كسانى كه مبتلا به زخم معده هستند و همچنین كسانى كه در موقع ادرار احساس سوزش ‍ مى نمایند، و آنهایى كه كبد ملتهب دارند، باید از خوردن من پرهیز نمایند. دانه هاى ریز میوه من پس از خشك شدن عطسه آور است و در ساختن انفیه بكار رفته و براى درمان امراض عصبى و داروهاى روماتیسمى توصیه شده است .

در هنر آشپزى و تدبیر منزل علاوه بر این كه مرا در انواع غذاها مى ریزند، با من دلمه و ترشى نیز درست مى نمایند، و گرد میوه ى خشك شده مرا با انواع سس ها و چاشنى ها مخلوط مى نمایند.


کلمات کليدي : فلفل سبز و خواص آن - پزشک آدرس

© کپی رایت توسط : بزرگترین بانك اطلاعات پزشكان ایران| اطلاعات دارویی|داروخانه ها|مراکز درمانی (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 14 خرداد ماه ، 1390 (4659 مشاهده)

[ بازگشت ]