تبلیغات پزشکان

تبلیغات شما با تعرفه مناسب

کلیک کنید

سامانه اطلاعات پزشکان تهران
مراکز ترک اعتیاد

آمارگیر سایت
خواص گلابى - پزشک آدرس

قند گلابى بهترین قندهاست زیرا به آسانى جذب مى شود

اصل گلابى از آسیاى شرقى است كه در زمانهاى بسیار قدیم به اروپا وارد شده است .

كشفیات باستانشناسى در شهرهاى دریاچه اى ثابت مى كند كه در زمانهاى قدیم هم مردم گلابى را مى شناختند و مصرف مى كردند زیرا نقش گلابى در روى سنگ این شهرهاى قدیمى وجود دارد و به دست آمده است .

دكتر هانرى لوكلر در كتاب خود به نام معالجه امراض با گیاهان مى نویسد:

به نظر مى رسد كه در میوه گلابى طبیعت نیك نهاد آب زمین را تقطیر كرده و با عملیات شیمیایى خیلى عجیب و حیرت انگیز آن را به نوشابه اى تبدیل كرده است كه خوردن آن گوارا و لذیذ و خوشمزه است ولى معلوم نیست به چه علتى پزشكان قرون وسطى براى گلابى خواص قبض كننده قائل بودند و عقیده داشتند كه گلابى میوه اى است ثقیل ، مانع شكم ورى ، سنگین و گس كه موجب پیدایش میگرن و باد سینه مى شود.


ارزش غذایى گلابى :

غذاشناسان عصر حاضر گلابى را میوه عالى مى دانند كه بیشتر خواص ‍ لینت دهنده اى دارد. بیش از 83 درصد گوشت گلابى را آب تشكیل مى دهد و داراى املاح معدنى و مخصوصا منگنز است گلابى از میوه هاى خیلى شیرین محسوب مى شود یعنى هشت درصد آن قند است . قند گلابى یا ((لوولوز)) بهترین قندى است كه حتى اشخاصى كه مرض قند دارند مى توانند آن را بخورند زیرا به آسانى هضم و جذب مى شود. پوست گلابى از نظر تانن غنى است و هم چنین با مواد پانتوزان آهك دانه هایى را به وجود مى آورد كه در درون گلابى این دانه هاى ریز ریاد است و موجب پاك كردن روده ها مى شود. پوست گلابى كه در معرض نور خورشید قرار مى گیرد از نظر ویتامینها و دیاستاز از گوشت آن غنى تر است .

نوعى گلابى را كه پوست آن نازك و لطیف است مى توانید با پوست بخورید ولى البته كسانى كه از روده ها علیل هستند نباید گلابى را با پوست بخورند زیرا پوست گلابى در روده ها تحریكاتى ایجاد مى كند كه باعث زحمت مى شود.

برگ درخت گلابى خواص ادرار آور دارد. جوشانده برگ درخت گلابى را براى رفع اختلالات مجارى ادرار و كیسه مثانه و مخصوصا به هنگام درد مثانه مصرف مى كنند.

چه كسانى باید گلابى بخورند؟

همه ، حتى بچه هاى كوچك مى توانند گلابى بخورند به شرط آنكه كاملا رسیده باشد.

گلابى هایى كه كاملا نرسیده است ، مواد تحریك كننده دارند و گلابى هایى كه زیاد رسیده باشند قسمتى از خواص غذایى خود را از دست مى دهند.

كسانى كه نمى توانند میوه هاى خام را بخورند مى توانند كمپوت گلابى بخورند زیرا كمپوت گلابى نیز مثل میوه گلابى تمام خواص غذایى این میوه را در خود دارد


کلمات کليدي : خواص گلابى - پزشک آدرس

© کپی رایت توسط : بزرگترین بانك اطلاعات پزشكان تهران| اطلاعات دارویی|داروخانه ها|مراکز درمانی (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 14 خرداد ماه ، 1390 (4909 مشاهده)

[ بازگشت ]