تبلیغات پزشکان

تبلیغات شما با تعرفه مناسب

کلیک کنید

سامانه اطلاعات پزشکان تهران
مراکز ترک اعتیاد

آمارگیر سایت
ذغال اخته یا اختر ذغال - پزشک آدرس

مرا ((اختر زغال )) صدا كنید!

 لطفا مرا اختر زغال صدا كنید. عده اى به من زغال اخته - اخته زغال مى گویند. در كتب علمى به من زغال حب الشوم - زغال - قرن گفته اند. بغدادى مؤ لف كتاب ((مالایسع )) مرا با قره قات اشتباه كرده و مرا در ردیف زرشك آورده است ، و این اشتباه است .

من براى مبتلایان به اسهال و زخم معده سودمند بوده و معده و روده ها را تقویت مى نمایم . عطش و التهاب معدى را فرو مى نشانم و از فشار و غلیان خون و صفرا مى كاهم . میوه نارس خشك شده من ، براى اورام و زخم هاى كهنه و مزمن مفید است . پوست درخت من مانند پوست درخت گنه گنه تب بر و مقوى است و با آن مى توان تونیك بسیار اعلى درست كرد. پوست من داراى صمغ رزین تانن و اسید گالیك است .

زادگاه اولیه من اروپا و آسیاى صغیر مى باشد. در ایران بین قزوین و گیلان و ارسباران و حسن بگلو و على بلاغ به عمل مى آیم .

در روسیه و قفقاز مصرف زیادى در صنعت شربت سازى و مرباسازى دارم . مردمان قفقاز مرا خشك كرده و در زمستان میل مى نمایند، نوعى از من كه فوق العاده قرمز است ، به خونى معروف مى باشد. داراى روغنى است كه به مصرف خوراك و صنعت مى رسد.

من سرشار از ویتامین هاى ((ث )) و ((ب )) مى باشم و مقدار زیادى آهن و كلسیم و منیزیم دارم . و به همین جهت درمان رقیق شدن خون و خونریزى مى باشم . من خون ترش را قلیایى مى كنم و از قدیم مرا براى تصفیه خون به كار مى بردند.

زبان خوراکیها


اهر دو شیرین - خوشمزه و معطر هستیم ، با این فرق كه قند من بیشتر و عطر برادرم گلاب زیادتر است ، مزیت من بر سیب گلاب نازكى پوستم مى باشد و پوست من براى هر معده اى قابل هضم است .

ولى پوست گلاب كمى سخت تر است و در نتیجه عطر خود را بیشتر حفظ مى كند. چون هر معده اى نمى تواند پوست گلاب را هضم كند، به این جهت عده اى آنرا پوست كنده مى خورند و در نتیجه از مواهبى كه طبیعت در روى پوست ما گذاشته است محروم مى شوند. اگر این اشخاص سیب را با پوست خوب و با دقت جویده ، و میل نمایند و یا آنرا با پوست رنده كرده و به صورت پالوده بخورند پوست سیب گلاب هم بخوبى قابل هضم خواهد شد.

در هر حال ما غذاى روح و جسم هستیم ، عضلات و اعصاب را تقویت مى نماییم ، دهان را ضد عفونى مى كنیم و بوى بد آنرا از بین مى برم . به كسانى كه داراى نفس بدبو هستند، توصیه كنید كه قبلا یك سبزى مثل كاهو را خوب با دهان بجوند و بعد یك سیب را با پوست جویده میل نمایند.

هر كس ما را صبح ناشتا میل نماید، بیمارى را از اطراف خود دور مى كند. ما سموم بدن ، مخصوصا ((اسید اوریك )) را دفع مى كنیم ، و در نتیجه ، درمان خوبى براى مبتلایان به روماتیسم - درد مفاصل و نقرس هستیم ، ما هر دو ترشحات غدد، مخصوصا بزاق و ترشحات معدى را تقویت مى كنیم ، و به هضم غذا كمك مى نماییم ، و براى فم المعده و قلب مناسب مى باشیم .

مبتلایان به زخم معده كه نمى توانند میوه ى خام بخورند، به آسانى مى توانند ما را رنده كرده ، بدون پختن نوش جان نمایند. زیرا ما در روى درخت با حرارت آفتاب به حد كافى پخته شده ایم .

هر كس ما را با پوست بخورید، از شر یبوست و تنبلى روده و كبد راحت خواهد شد.

ما با آنكه شیرین هستیم ، براى مبتلایان به مرض قند ضرر نداریم . و در عوض مفرح و اشتهاآور مى باشیم . خفقان و تنگ نفس را معالجه مى كنیم . مقوى قلب و دماغ و جگر مى باشیم ، و راندن صفرا را از معده آسان مى نماییم و تا حدى از سرطان پیشگیرى مى نماییم .

ما مى توانیم وسواس سودایى را درمان كنیم و هر دو ضد سم مى باشیم و سم عقرب را خنثى مى كنیم .

اگر یك قاچ سیب را روى محل گزیدگى نیش عقرب یا زنبور بمالید به درمان آن كمك مؤ ثرى كرده اید. ضماد گوشت ما روى پلك چشم ، جهت تسكین درد آن نافع است . از میوه كال و نارس ما دارویى جهت درمان اسهال خونى مى گیرند. عده اى از پزشكان قدیم معتقد بودند كه خوردن سیب كال تولید نسیان مى نماید، ولى در طب جدید چنین عقیده اى وجود ندارد، هر كس ما را بخورد و بعد احساس ناراحتى و سنگینى در معده نماید، نباید روى آن آب سرد میل نماید.

دهاتى ها وقتى مبتلا به سرماخوردگى مى شوند، رژیم سیب مى گیرند، و سه روز غیر از سیب غذاى دیگرى نمى خورند و در نتیجه به راحتى معالجه مى شوند زیرا سیب بهترین دوا و مناسب ترین غذا براى مبتلایان به سرماخوردگى است .

ما سموم بدن اطفال شیرخوار را دفع مى نماییم ، و اگر شما به آنها از آب سیب قندك یا گلاب بدهید، احساس آرامش كرده گریه و زارى نمى نمایند.

پالوده ما براى معالجه اسهال مخصوصا اسهال اطفال بسیار نافع است و ما هر دو داراى فسفر هستیم ، و سلسله اعصاب را تقویت مى كنیم . ما هر دو خواب آور خوبى هستیم . اگر شما مبتلا به بى خوابى هستید، قبل از خواب چند دانه سیب بخورید و با یك استكان آب سیب سر بكشید.

عصاره برگ ما ضد كرم است ، و براى فرونشانده ورمهاى گرم مفید است .

مرباى گل قند ما جهت ضعف قلب و دماغ مؤ ثر است و براى این كار بهتر است آنرا با دو برابر وزنش گلقندگل سرخ مخلوط نمایید.

یكى از برادران ما كه نوعى از آن زودرس بوده و با ما به بازار مى آید، سیب ترش است ، این سیب داراى اسید مالیك است و براى دفع غلبه ى صفرا و غلیان خون بسیار مفید است و براى معالجه وسواس سودایى ، از سیب شیرین بهتر است . ولى براى مبتلایان به اسهال خونى خوب نیست و اعصاب را كمى ضعیف مى نماید.

آب سیب ترش كه آنرا بدون شیرینى به قوام آورند، جهت درمان امراض ‍ صفراوى و سنگ كیسه ى صفرا مفید است .

یكى از مشخصات خانوادگى ما این است كه در تمام فصول سال ، خدمتگزار شما هستیم ، ما انواع زودرس بهاره - تابستانى - پاییزى و زمستانى داریم ، و شما در هر فصل سال مى توانید ما را در دكان میوه فروشى پیدا كنید و از طعم و بوى ما لذت ببرید و از منافع سرشار ما بهره مند شوید.


کلمات کليدي : ذغال اخته یا اختر ذغال - پزشک آدرس

© کپی رایت توسط : بزرگترین بانك اطلاعات پزشكان ایران| اطلاعات دارویی|داروخانه ها|مراکز درمانی (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 14 خرداد ماه ، 1390 (4732 مشاهده)

[ بازگشت ]