عنوان : پارگی شبکیه چشم و ارتباط آن با مگس پران

  پارگی شبکیه چشم

  پارگی شبکیه چشم یا جدا شدگی شبکیه به معنی جدا شدن لایه های عصبی از لایه های رنگدانه ای شبکیه می باشد. شبکیه داخلی ترین لایه چشم بوده که دارای سلول های رنگدانه دار (سلول های گیرنده نور) و سلول های عصبی (نورون ها) می باشد.

  شبکیه جریان الکترومغناطیسی نور را به پیغام عصبی تبدیل کرده که توسط عصب بینایی به لب پس سری انتقال یافته و توانایی دیدن جهان پیرامون برای فرد حاصل می شود. لایه ای به نام مشیمیه اطراف شبکیه را احاطه کرده و نقش اکسیژن رسانی و تغذیه شبکیه را بر عهده دارد. حال اگر اتصال شبکیه با مشیمیه دچار اختلال شود، خونرسانی به شبکیه قطع شده و عملکرد آن مختل می شود. پارگی شبکیه اصطلاحی است که به این حالت اتلاق می شود.

  پارگی شبکیه

  نشانه های جداشدگی پرده شبکیه

  احساس وجود پرده یا سایه در جلوی چشم ، کاهش دید ناگهانی از علائم این بیماری است . از نشانه های اولیه دیدن جرقه های نورانی،مگس پران در میدان دید و در مرحله بعدی کاهش بینائی است.

  پارگی شبکیه و مگس پران

  مگس پران چشم حالتی است که افراد در میدان دید خود کدورت‌هایی را ببینند که به اشکال مختلف مانند خط، نقطه و یا شی در جلوی چشم حرکت می‌کند. معمولا این عارضه برای فرد مبتلا خسته کننده یا آزاردهنده است.

  مگس ‌پران در حقیقت سایه كدورت ‌های موجود در مایع زجاجیه چشم است كه روی شبكیه می‌ افتد و به صورت یك سایه تیره دیده می ‌شود. این كدورت ‌ها ممكن است ناشی از چسبندگی و ضخیم شدن رشته ‌های زجاجیه، جمع شدن سلول ‌های التهابی در زجاجیه و یا خونریزی در داخل چشم باشد.

  اهميت مگس پران در اين است كه در مواردی ممكن است با سوراخ در پرده شبكيه همراه باشد كه به مرور مي تواند باعث جداشدن و پارگی شبكيه شود. بنابراین مگس پران را جدی بگیرید و حتما به بهترین فوق تخصص شبکیه مراجعه کنید.

  درمان پارگی شبکیه

  وقتی فردی با علایم فوق به چشم پزشک مراجعه می کند، چشم پزشک با معاینه شبکیه، جدا شدگی شبکیه را تشخیص می دهد. درمان پارگی شبکیه چشم فقط جراحی است که بسته به نوع آسیبی که به شبکیه وارد شده نوع عمل جراحی مشخص می شود. زمانی که شبکیه سوراخ شده و هنوز جداشدگی اتفاق نیفتاده است برای بستن سوراخ های شیکبه از لیزرشبکیه یا انجماد استفاده می کنند.

  جراحی بر روی دیواره خارجی چشم ، اسکرال باکل گفته می شود، که ممکن هست همراه با تزریق گاز طبی باشد. جراحی داخل چشم ، ویترکتومی عمیق گفته می شود، که ممکن هست همراه با تزریق گاز طبی یا تزریق روغن سیلیکون باشد.

  فوق تخصص شبکیه

  جهت درمان بیماری های ذکر شده با توجه به اهمیت چشم حتما باید به فوق تخصص شبکیه مراجعه نمایید . دکتر محمد باقر رجبی فوق تخصص شبکیه و لیزر در تهران می باشند .

  آدرس مطب : تهران ، میدان ونک ، ابتدای بزرگراه حقانی ، نرسیده به گاندی جنوبی ، پلاک ۷۲ ، ساختمان پزشکان ۷۲ ونک ، طبقه چهارم ، واحد ۴۰۲

  شماره تماس: ۰۲۱۸۸۲۰۱۶۵۶

  اطلاعات بیشتر در سایت:

  https://retinclinic.com

ارسال دیدگاه

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و توسعه : تیم پشتیبانی پزشک آدرس