بیماری پاي ورزشكاران

  نام لاتین athlete’s foot

  پاي ورزشكاران عبارت است يك عفونت شايع و مسري قارچي پوست پا، به خصوص كف پا و پوست بين انگشتان پا (اغلب بين انگشت چهارم و پنجم پا). اين عفونت معمولاً در نوجوانان و بزرگسالان اتفاق مي افتد (در بچه ها نادر است ).

  علائم شایع بیماری پاي ورزشكاران چیست؟  وجود پوسته هاي مرطوب ، نرم و خاكستري ـ سفيد يا قرمز در پا، به خصوص بين انگشتان پا وجود پوست مرده بين انگشتان پا خارش در نواحي ملتهب بوي بد پا (بوي رطوبت و كپك ) وجود تاول هاي كوچك روي پا (گاهي )

  علت بیماری پاي ورزشكاران چیست؟  عفونت توسط يك قارچ از جنس تريكوفيتون

  عوامل افزایش دهنده بیماری پاي ورزشكاران چیست؟ عدم شستشوي پا به طور مرتب عوض نكردن كفش و جوراب به طور مرتب استفاده از كمد مشترك و حمام عمومي آب و هواي خيلي گرم و مرطوب سركوب شدن دستگاه ايمني به علت بيماري يا داروها وجود رطوبت به طور دايمي در اطراف پا

  چگونه متوجه شویم به بیماری پاي ورزشكاران مبتلا شده ایم؟

  اگر تعدادی از علائم زیر را دارید احتمال دارد مبتلا به این بیماری باشید:

  وجود پوسته هاي مرطوب ، نرم و خاكستري ـ سفيد يا قرمز در پا، به خصوص بين انگشتان پا وجود پوست مرده بين انگشتان پا خارش در نواحي ملتهب بوي بد پا (بوي رطوبت و كپك ) وجود تاول هاي كوچك روي پا (گاهي )

  روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟  هر روز پاي خود را بشوييد. فضاي بين انگشتان پاي خود را كاملاً خشك كنيد و پودر خشك كننده به بين انگشتان پا بماليد. در حمام هاي عمومي از دمپايي هايي با كف از جنس صندل و روية باز از جنس لاستيك استفاده نماييد. در هر زمان كه مقدور بود پا برهنه فعاليت كنيد. جوراب خود را هر روز عوض كنيد. جنس جوراب بهتر است از نخ ، پشم ، يا ساير مواد طبيعي و جاذب رطوبت باشد. از پوشيدن جوراب هاي بافته شده از الياف مصنوعي خودداري كنيد.

  عواقب و عوارض :  هر روز پاي خود را بشوييد. فضاي بين انگشتان پاي خود را كاملاً خشك كنيد و پودر خشك كننده به بين انگشتان پا بماليد. در حمام هاي عمومي از دمپايي هايي با كف از جنس صندل و روية باز از جنس لاستيك استفاده نماييد. در هر زمان كه مقدور بود پا برهنه فعاليت كنيد. جوراب خود را هر روز عوض كنيد. جنس جوراب بهتر است از نخ ، پشم ، يا ساير مواد طبيعي و جاذب رطوبت باشد. از پوشيدن جوراب هاي بافته شده از الياف مصنوعي خودداري كنيد.. عفونت ثانويه با باكتري در همان ناحيه اي كه عفونت قارچي وجود دارد. يك نوع واكنش نادر پوستي به شكل بروز بثورات در دست ها و صورت

  توصیه های درمانی:  . پس از شستن ، پوسته ها و مواد موجود بين انگشتان پا را به دقت برداريد. اين كار بايد به طور روزانه انجام شود. ناحيه اي كه دچار عفونت شده است را خشك و سرد نگاه داريد. در طي درمان با پاي برهنه راه برويد يا از دمپايي از جنس صندل استفاده نماييد.

  داروها:  از پودرها، كرم ها، يا پمادهاي ضدقارچ پس از هر بار شستن پا استفاده كنيد. در موارد شديد، ممكن است داروهاي ضدقارچ خوراكي يا قوي تر موضعي تجويز شود.

  توصیه های پس از درمان:  هيچ محدوديتي براي آن وجود ندارد. موقتاً از فعاليت هايي كه باعث تعريق پا مي شوند خودداري نماييد

  رژیم غذایی:  هيچ رژيم خاصي توصيه نمي شود.

  مراجعه به پزشک:  اگر شما دچار علايم شديد پاي ورزشكاران هستيد كه علي رغم درمان برطرف نمي شود. اگر شما دچار تب شده ايد، يا عفونت به نظر در حال گسترش است .

ارسال دیدگاه

کرکره برقی  جک پارکینگی  کرکره اتوماتیک

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : رضا دلیر
lyrics