امروزه کاشت ناخن یکی از پرطرفدارترین کارهایی است که خانم­ها برای زیبایی ناخن­هایشان انجام می­دهند کاشت ناخن در کشور ما رواج زیادی پیدا کرده است. کسانی که به کاشت ناخن مبادرت می ورزند هرکدام دلایلی برای انجام این عمل دارند. نداشتن ناخن و زیباتر شدن ناخن ها، از جمله دلیل کاشت ناخن است اما اگر مراقبتهای لازم انجام نشود،همین ناخن­ها ممکن است مشکلاتی نیز برای سلامت ناخن­های طبیعی ایجاد کنند. در این مقاله سعی میکنیم روش نگهداری و مراقبت از کاشت ناخن را با شما در میان بگذاریم.

  *متد اول: جلوگیری از ترک برداشتن و شکستن ناخن

  نکته اول: انتخاب سایز مناسب برای ناخن

  طول ناخنی که میخواهید بکارید را مناسب با نحوه کار و سبک زندگی خود انتخاب کنید. آنهایی که ناخن خود را بیش از ۱٫۳ سانتی متر از نوک انگشت خود انتخاب می کنند، احتمال اینکه ناخن مصنوعی خود را بشکنند یا به آن آسیب برسانند بیشتر است. مخصوصا اگر کارهایی که بصورت روزمره انجام می دهید فشار به ناخن شما وارد کند. بنابراین سایز ناخن خود را طوری انتخاب کنید که مناسب با سبک زندگی شما است.

  نکته دوم: چرب کردن ناخن های خود دو بار در روز

  با توجه به اینکه ناخن کاشته شده شما سفت و محکم هستند امکان اینکه بشکنند زیاد است به همین خاطر در روز دو بار ناخن های خودتون رو با روغن ناخن چرب کنید که ناخن هاتون کمی انعطاف پذیر بشند و از شکستن جلو گیری شود. دو قطره برای هر انگشت کفایت میکند. شما میتونید این روغن رو از فروشگاه های آرایشی بهداشتی و دارو خانه ها تهیه کنید.

  نکته سوم: استفاده از دستکش های ضد آب

  تا جایی که امکان دارد سعی کنید ناخن های خود را خیس نکنید و موقع انجام کار های خانه مانند ظرف شستن، شستن سینک ظرفشویی و … از دستکش استفاده کنید چون آب ممکن است به ناخن شما آسیب بزند. بنابر این سعی کنید از کارهایی که دست شما رو خیس میکنه بیشتر دوری کنید. همچنین بعد از انجام کارهای خانه دستان خود را با دستمال خشک کنید و برای از بین بردن باکتری ها با الکل ناخن های خود را ضد عفونی کنید.

  نکته چهارم :از نوک انگشتان به جای ناخن کاشت استفاده کنید

  زیرا سفتی ناخن کاشت وسوسه انگیز است که از آن مانند ابزار استفاده شود. با انجام کار ساده ایی مثل باز کردن در قوطی با ناخن کاشت، باعث کنده شدن آن و در نتیجه آسیب ناخن طبیعی حتی گاهی کنده شدن ناخن طبیعی می شوید. بسیار دردناک است !نگذارید ناخن کاشت به جایی گیر کندچرا که ممکن است به ناخن طبیعی آسیب بزند و آن را پاره کند.

  نکته پنجم: مراجعه سریع به ناخن کار اگر ناخن شکست یا ترک خورد

  اگر به ناخن خود آسیب زدید ناخن شکسته را پانسمان نکنید و تلاش نکنید ناخن خود را خودتان در منزل درست کنید چون ممکن است نتیجه کار آسیب بیشتر به ناخن طبیعی خود باشد یا انگشتان خود را عفونی کنید با درنظر گرفتن میزان شکستگی ناخن. به ناخن کار مراجعه کنید و اجازه دهید آنها ناخن شما را ترمیم کنند. هرگر ناخن خود را با چسب ناخن نچسبانید، تمام چسب ناخن ها ضد آب نیستند و ممکن است تاثیر گذار نباشد.

  *متد دوم: تمیز و سالم نگه داشتن ناخن های خود

  نکته اول: دستان خود را بصورت مرتب بشویید زمانی که کثیف می شوند

  به دلیل وجود چسب و رویه مصنوعی روی ناخن های طبیعیتان، باکتری­بیشتری در دستتان جمع شود و ناخن­های طبیعیتان را خراب و مریض کند.

  با آب و صابون ملایم دستان خود را بشویید. همچینین میتونید یک عدد براش مخصوص تمیز کردن ناخن های خود تهیه کنید و سطح ناخن ها و زیر آنها را روزانه تمیز کنید چون آنها بیشتر در معرض آلودگی هستند. دستان خود را با صابون کفی کنید و سپس با براش روی ناخن ها به نرمی بکشید تا تمیز شوند. ۲۰ ثانیه رو برای تمیز کردن دستانتون وقت بگذارید، وقتی ازتون نمیگیره.

  نکته دوم: خشک کردن دستها

  پس از هر بار شستن دستها، دستان خود را با دستمال خشک کنید. خشک کردن دستها کمک می کند باکتری ها و قارچ ها در ناخن رشد نکنند.از خشک کردن ناخن ها با سشوار گرم جلوگیری کنید و از دستمال یا حوله نرم استفاده کنید.

  نکته سوم: چرب نگه داشتن انگشتان

  بعد از خشک کردن انگشتها ناخن های خود را همیشه با کرم مرطوب نگه دارید.

  نکته چهارم: استفاده از ابزارهای ناخن تمیز و ضدعفونی شده

  جهت جلوگیری از عفونی شدن ابزار های ناخن خود را با الکل ضد عفونی کنید اگر شما در منزل ناخن های خود را سوهان می کشید و روی ناخن خود کار می کنید.

  *متد سوم: نگه داشتن ناخن های مصنوعی در طولانی مدت

  نکته اول: ترمیم ناخن ها

  همانطور که ناخن های شما رشد می کند ناخن مصنوعی روی آن هم رشد میکند و به جلو می آید و نیاز به ترمیم (پر کردن جای خالی و دیزاین مجدد) دارد.

  هر دو یا سه هفته یک بار باید ناخن ها را ترمیم کنید. به ناخن کار خود مراجعه کنید و از او بخواهید ناخن شما را ترمیم کند که ناخن شما را میتواند فرم و ظاهر آن را هم در صورت تمایل برای شما تغییر دهد. واگر گوشه ناخنتان کنده شده و یا شکسته شده است، حتما به آرایشگاه و یا سالنی که در آن ناخن کاشته اید بروید و از کسی که برایتان ناخن کاشته بخواهید نگاهی به ان بیندازد. در واقع ترمیم ناخن یکی از کارهایی است که هر چند یکبار باید انجام دهید. اینکار هم از شل شدن ناخن­هایتان و هم بروز بیماریهای ناخن جلوگیری می­کند.

  نکته دوم: برداشتن ناخن (Remove)

  هر سه ماه یک بار به ناخن کار خود مراجعه کنید و از او بخواهید تا ناخن های شما را بردارد یا به اصطلاح انگلیسی ریمو کند.

  توجه داشته باشید که ناخن های شما نیاز به تنفس دارند پس یادتان باشد هر سه ماه یک بار جهت برداشتن ناخن خود اقدام کنید تا آسیبی به ناخن طبیعی شما وارد نشود.

  نکته سوم: بعد از برداشتن ناخن سه هفته صبر کنید

  خانم هایی که از ناخن های مصنوعی و کاشته شده برای زمان طولانی استفاده می کنند، ممکن است مشاهده کنند که ناخن های طبیعی آنها نازک تر و مات تر شده است و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن می شوند؛ ناخن های شما هر چند ماه، مدتی نیاز به تنفس دارند. پس حواستان باشد بعد از برداشتن ناخن خود سه هفته به ناخن خود تنفس دهید بعد برای کاشت ناخن جدید اقدام کنید. یک هفته حد اقل هیچ گونه لاک یا ناخن مصنوعی بر روی ناخن طبیعی خود قرار ندهید.

  در این مدت ناخن های خود را کوتاه نگه دارید تا از شکستن احتمالی جلوگیری کنید.

   

  منبع : مجله اینترنتی پادرا

  ارسال دیدگاه

  © تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
  طراحی و توسعه : تیم پشتیبانی پزشک آدرس