اخبار: ارزش غذایی میوه ها و سبزی پخته

  ارزش غذایی میوه ها و سبزی های پخته چگونه است؟


  ارزش غذایی میوه ها و سبزی های تازه بیشتر از میوه ها و سبزی های پخته شده است اما در صورت نیاز و اجبار میوه ها و سبزی ها باید به گونه ای پخته شوند که کمتر ویتامین آنها به خصوص ویتامین c از بین برود پس با طرز پخت این مواد آشنا شوید.

  ارزش غذایی میوه ها و سبزی های پخته چگونه است؟

  دكتر مسعود كيمياگر متخصص تغذيه عنوان کرد: شایان ذکر است که به طور قطعی، وقتی میوه ها و سبزیجات پخته می شوند ویتامین هاي آنها  بخصوص ویتامین c بر اثر حرارت از بین می رود.

  وی تصریح کرد: در صورتیکه میوه ها با پوست و نیز میوه ها و سبزیجات به صورت تکه های درشت و بزرگ قاچ قاچ نشده باشند و یا خیلی کم خرد شده باشند در اثر حرارت تا حدود بیست درصد از ویتامین به خصوص ویتامینc آنها از بین می رود ولی اگر میوه ها بدون پوست و نیز سبزیجات و میوه ها به صورت تکه های کوچک، ریز خرد شده یا قاچ قاچ شده پخته شوند بر اثر حرارت و گرما ویتامین آنها به ویژه c در حدود چهل تا پنجاه درصد از بین خواهد رفت که این نکته بسیار مهم و قابل توجه است و باید به این مسئله به هنگام پختن این موارد توجه شود.
  کیمیاگر خاطر نشان کرد: افراد بهتر است هر چه بیشتر از میوه ها و سبزیجات تازه مصرف کنند مگر در مواردی که به دلیل مشکلات و یا بیماری مجبورند این موارد را بپزند.
  این متخصص تغذیه تصریح کرد: به طور کلی به هنگام دسته بندی مواد غذایی به ترتیب اولویت ابتدا میوه ها و سبزیجات تازه سپس میوه ها و سبزی های منجمد شده و در آخر میوه ها و سبزیجات پخته شده دارای ارزش غذایی هستند.
  وی خاطر نشان کرد: برخی افراد به دلیل مشکلات و بیماری نیاز به مصرف کمپوت پیدا می کنند که بهتر است کمپوت هایی خریداری کنند که در‌آنها میوه ها درشت تر بوده و کمتر ریزشده باشند و سپس به هنگام مصرف و خوردن آنها را کوچک کنند و این مسئله در مورد کنسرو ها هم صدق می کند.
  کیمیاگر تاکید کرد: به هنگام خریداری، حتما به تاریخ مصرف کمپوت ها و کنسروها توجه زیادی شود کمپوت ها و کنسروهای تاریخ گذشته به هیچ وجه استفاده نشوند و همچنین از کنسروهایی استفاده شود که مواد افزودنی به آنها اضافه نشده باشد.
  وی افزود: توجه به درب قوطی کمپوت ها و کنسرو ها بسیار ضروری بوده و نباید درب قوطی آنها برجسته باشد.
  کیمیاگر خاطر نشان کرد: در صورتیکه افراد می توانند از میوه ها و سبزیجات تازه مصرف کنند سعی کنند که کمتر این مواد را به صورت پخته یا حرارت داده شده مصرف کنند و در صورت پختن آنها را با پوست به صورت تکه های درشت بپزند.

  کلمات کلیدی: ارزش,غذایی,میوه,ها,و,سبزی,های,پخته,چگونه,است؟

  دسته بندی: اخبار

ارسال دیدگاه

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت پزشک آدرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و توسعه : تیم پشتیبانی پزشک آدرس